• Listen Live
    Click Here 590 AM
  • Local Sports Page

    38th Annual Constable William Moss Memorial Softball Tournament

    Day 4 Results: Thursday, July 05, 2018

    U12 Boy’s Division
    Dates: July 02-06
    Fields: Kelly’s Park & Bill Rahal

    Day 4 Results: Thursday, July 05, 2018

    Kelly’s Brook

    Southern Shore #2 (7) vs. CBC #1 (0)
    McDonald’s POG: Lyndon Doyle & Logan Lewis

    CBC #2 (6) vs. Carbonear (0)
    McDonald’s POG: Matthew Murray & Drew Deering

    Carbonear (11) vs. Southern Shore #1 (6)
    McDonald’s POG: Ethan King & Carson Parsons

    Bill Rahal

    CBS (15) vs. Flatrock (2)
    McDonald’s POG: Zack Barker & Luke Marnell

    Butlerville (5) vs. Goulds (8)
    McDonald’s POG: Zack Elms & Owen Putt

    Southern Shore #2 (13) vs. Placentia (12)
    McDonald’s POG: Zack O’Brien & Braydon Pearson

    Final Round Robin Standings

    Division I
    Placentia 3-1
    Clarenville #2 3-1
    Outer Cove 2-2
    Southern Shore #2 2-2
    CBC #1 0-4

    Division II
    CBS 4-0
    Goulds 3-1
    Butlerville 1-3
    Flatrock 1-3
    Portugal Cove-St. Philips 1-3

    Division III
    CBC #2 3-1
    Carbonear 3-1
    Clarenville #1 3-1
    Southern Shore #1 1-3
    Bay Roberts 0-4

    Playoff Match-Ups

    Day 5 Schedule: Friday, July 06, 2018
    Game #1 (Bill Rahal) 9:00am: CBC #2 vs. Goulds
    Game #2 (Kelly’s Brook) 9:00am: Clarenville #2 vs. Carbonear
    Game #3 (Bill Rahal) 11:00am: CBS vs. Winner of Game #1 or #2
    -Whichever Is The Lowest Seed Based On Plus/Minus In The Round Robin.
    Game #4 (Kelly’s Brook) 11:00am: Placentia vs. Winner Game #1 or #2
    -Whichever Is The Highest Seed Based On Plus/Minus In The Round Robin.
    Game #5 (Bill Rahal) 3:00pm: Winner of Game #3 vs. Winner Game #4

    ————————————-

    U14 Boy’s Division
    Dates: July 02-06
    Fields: Mundy Pond & Lions Park (3-Games At Lions Park)

    Day 4 Results: Thursday, July 05, 2018

    Mundy Pond

    Outer Cove (10) vs. CBC #2 (13)
    McDonald’s POG: Ben Lundrigan & Jackson Penney

    CBC #2 (9) vs. Goulds (5)
    McDonald’s POG: Mark Corbett & Cameron Hiscock

    Goulds (0) vs. Placentia (7)
    McDonald’s POG: Liam Morry & Ty Picco

    Carbonear (10) vs. Outer Cove (0)
    McDonald’s POG: Jacob Kennedy & Ian Morris

    Final Round Robin Standings

    Division I
    Placentia 4-0
    CBC #2 3-1
    Goulds 1-2-1
    Carbonear 1-3
    Outer Cove 0-3-1

    Division II
    Bay Roberts 2-0-1
    Southern Shore #1 1-1-1
    Butlerville 1-2
    CBC #1 0-3

    Playoff Match-Ups

    Day 5 Schedule: Friday, July 06, 2018
    9:00am Semi-Final #1: Placentia vs. Southern Shore #1
    11:00am Semi-Final #2: Bay Roberts vs. CBC #2
    1:00pm Championship Game: Winner Semi-Final #1 vs. Winner Semi-Final #2

    ————————————-

    U16 Boy’s Division
    Dates: July 02-05
    Field: Lions Park

    Day 4 Results: Thursday, July 05, 2018

    Lions Park

    Semi-Final #1: Carbonear (5) vs. CBC (4)
    McDonald’s POG: Ben Tuck & Rylan Croke

    Semi-Final #2: Placentia (5) vs. Goulds (4)
    McDonald’s POG: Mason Power & Josh Smith

    Championship Game: Placentia (9) vs. Carbonear (8)
    McDonald’s POG: Mason VanPuymbroeck & Josh Kennedy

    Placentia U16 Boy’s 2018 Constable William Moss Memorial Softball Tournament Champions!

    U16 Boy’s Final Standings
    1. Placentia 6-0
    2. Carbonear 4-1
    3. Goulds 2-2
    4. CBC 2-3
    5. CBS 1-2
    6. Cape St. Francis 0-3
    7. Butlerville 0-4

    ————————————-

    U14 Girl’s Division
    Dates: July 02-06
    Field: Bannerman Park

    Day 4 Results: Thursday, July 05, 2018

    Bannerman Park

    Southern Shore #1 (7) vs. CBC #3 (5)
    McDonald POG: Heidi Aspell & Gracie Murphy

    Outer Cove (15) vs. Goulds (1)
    McDonald’s POG: Rebecca Hefferan & Abby Carpenter

    CBC #3 (1) vs. Outer Cove (8)
    McDonald’s POG: Emma Reouf & Halley Joy

    CBC #2 (12) vs. Goulds (0)
    McDonald’s POG: Allie Gushue & Mia Sophia

    Final Round Robin Standings

    Division I
    Outer Cove 4-0
    CBC #2 3-1
    Southern Shore #1 2-2
    CBC #3 1-3
    Goulds 0-4

    Division II
    CBC #1 2-0-1
    Southern Shore #2 2-1
    Bay Roberts 1-1-1
    Placentia 0-3

    Playoff Match-Ups

    Day 5 Schedule: Friday, July 06, 2018

    Bannerman Park
    9:00am Semi-Final #1: Outer Cove vs. Southern Shore #2
    11:00am Semi-Final #2: CBC #1 vs. CBC #2
    1:00pm Championship Game: Winner Semi-Final #1 vs. Winner Semi-Final #2

    ————————————-

    U16 Girl’s Division
    Dates: July 02-06
    Field: Wyatt Park

    Day 4 Results: Thursday, July 05, 2018

    Wyatt Park

    Bay Roberts (14) vs. CBS (6)
    McDonald’s POG: Hannah Crane & Abby Peach

    Outer Cove (6) vs. Placentia (12)
    McDonald’s POG: Cassidy Roff & Madison O’Keefe

    Bay Roberts (13) vs. Outer Cove (3)
    McDonald’s POG: Brooke Walsh & Bridget Penney

    Final Round Robin Standings
    CBC 5-0
    Bay Roberts 4-1
    Placentia 3-2
    CBS 2-3
    Outer Cove 1-4
    Cape St. Francis 0-5

    Playoff Match-Ups

    Day 5 Schedule: Friday, July 06, 2018

    Wyatt Park
    9:00am Semi-Final #1: CBC vs. CBS
    11:00am Semi-Final #2: Bay Roberts vs. Placentia
    1:00pm Championship Game: Winner Semi-Final #1 vs. Winner Semi-Final #2

    ————————–

    International Ball Hockey Championships

    www.nlbha.com/world-jrs-2018

    Under 18 Division-
    Canada 6 USA 5
    Czech Republic 5 Slovakia 0
    Switzerland 8 Great Britain 1
    Canada 5 Slovakia 0
    USA 7 Switzerland 5
    Italy 2 Great Britain 0

    Under 20 Division-
    Czech Republic 10 Great Britain 1
    Slovakia 6 USA 0
    Canada 3 Czech Italy 2

  • VOCM Cares

  • More News